גני אביב אינפו-אתר עיר לוד ישראל

aviv7.co.il - מדריך אזורי לדיירים בגני אביב

русский
העיר, צִיבּוּר, אירועים

 הסכמי התקשרות חדשים עם חברת הניהול    08.01.09

לאחרונה פנו אלי מספר דיירי השכונה,בנוגע להסכמי התקשרות חדשים עם חברת הניהול. מדובר בהסכמים עם דיירים חדשים ו/או דיירים שסיימו את התקשרותם הקודמת וכעת עומדים בפני חתימה חדשה,להמשך התקשרות לשלוש השנים הבאות. בניגוד לחתימה הראשונה,הרי שכעת מנסים הדיירים להבין על מה הם חותמים,אם וכאשר יחליטו לעשות כן.

חשוב לי להדגיש לפני שאתייחס לדברים,כי אינני משפטן וכי דבריי אינם חלופה להתייעצות עם עורך דין. כמו כן, על אף היותי חבר מנהלת השכונה, הרי שדבריי בנדון אינם בשם המנהלת אלא -הופנו אלי אישית ואני עונה אישית בשמי בלבד, מתוקף מחוייבותי לסייע ולענות כאדם המעורב מזה שנים בעשייה ציבורית ומתוקף היותי תושב פעיל בעבר ובהווה.
אתייחס בתשובתי למספר עקרונות חשובים הנוגעים לחתימה על הסכמים בכלל ולסעיפים ספציפיים בהסכם בפרט.

ראשית מדובר בהסכמים אישיים, אשר כיום אין המנהלת או הרשות יכולות לנקוט עמדה או להתערב בהם,נכון לרגע זה. המנהלת תוכל להתערב ולייצג את התושבים מול חברת הניהול לאחר שתיערכנה בשכונה בחירות למנהלת השכונה. אז יהיה לה המנדט והכוח המשפטי להתדיין מול חברת הניהול ולנהל משא ומתן על פתיחת ההסכמים לשביעות רצון כלל הציבור, ללא הכתבת תנאים של צד אחד. בזאת אני מדגיש את חשיבות קיומה של המנהלת, לא כגוף הפועל טכנית ב"סידורים" עם הרשות, אלא כגוף בעל כוח אמיתי המייצג את התושבים ברמה משפטית שאין עליו עוררין, בעל תוקף ומנדט לפעול מתוך הכרת התושבים בחשיבותו ושאין לזלזל בו. לכן כשתתקיימנה הבחירות צאו, הצביעו והשפיעו.

עד ליום הבחירות יש מה לעשות ברמה האישית של כל אחד ואחת כאזרחים מקבלי שירותים האחראים על חייהם ועל נותני השירותים שלהם. כל אחד מכם צריך לבחון את ההסכם המוצע  לו ברמה האישית,כמו כל הצעה שיווקית הניתנת לו בתחומים אחרים בחיים ולהחליט האם ההסכם מתאים לו אם לאו. חתימה על ההסכם כמו שהוא אינה כורך המציאות, אינה בהכרח חובה והיא נתונה לשקול דעתו של כל דייר ודייר.

כשהגענו לשכונה חוייבנו לתחום על ההסכם, על מנת שנוכל להכנס לדירותינו והדבר אף מופיע כתנאי בחוזה מול הקבלן( סעיף 14.03 בהסכם הרכישה). אז לא היתה לנו ברירה ולא שיקול דעת.אז גם לא הבנו לעומק במה דברים אמורים ולא שאלנו הרבה שאלות, אם בכלל. ההסכם נכפה עלינו כלשונו.כיום הדבר שונה בתכלית-חשוב לדעת כי כעת כשההסכם מונח לפניכם, אתם רשאים לבחון אותו ולדרוש בחינה עם עו"ד ולהתייעץ עימו, לשאת ולתת באופן אישי וזאת כאמור עד להבחרה של מנהלת בשכונה.

 אפשר ואף רצוי להתארגן בועדי בתים ואז כל בניין יוכל לנהל מו"מ מול החברה ביחס למתן השירותים.על הבניין לפעול עם פרוטוקול מסודר כחוק ולהגיע להחלטות המתאימות לו. אשמח לסייע בכך.
ישנם סעיפים בהסכם שחשוב להכיר בטרם החתימה ולדעת את משמעותם וכמובן-לא חייבים לקבלם כתורה מסיני כאילו אין ברירה.
גם בית המשפט התייחס לסעיפים בהסכם בחודש אוגוסט השנה וקבע עמדה חשובה שכדאי לדעת :

  1. סעיף 7 להסכם הניהול קובע שתקופת מתן השירותים" תהא למשך 10 שנים ממועד חתימת ההסכם..."(בהסכמים הישנים)
  2. בנוגע להעברת זכויות: סעיף 8 א הקובע כי תהיה התחייבות להחתים את הרוכש על הסכם ניהול לדייר.        וסעיף 8ב הקובע כי תהיה התחייבות לרוכש לחתום על הסכם ניהול.

קבע ביהמ"ש כי הסכם הניהול הנ"ל הינו "חוזה אחיד" כהגדרתו בחוזים אחידים .עוד קבע השופט כי קיומם של שני הסעיפים בהסכם- מספר 7 וסעיף מספר 8  "מביאים לתוצאה בלתי סבירה באופן קיצוני,על פיה הנתבעת תוכל לספק שירותי אחזקה לבניין לעולמי עד ומבלי שהדיירים יוכלו להתקשר עם ספק חלופי למתן שירותי אחזקה לבניין....לפיה תנאים אלה הינם תנאים מקפחים.הנני קובע ,איפוא, שסעיפים 7 ו-8 להסכם הניהול הינם תנאים מקפחים בחוזה אחיד ועל כן אני מורה על ביטולם."

עוד הוסיף השופט כי " משהוריתי על ביטולם של תנאים אלה, הרי שההתקשרות שבין הצדדים הינה התקשרות בלתי קצובה בזמן.התקשרות  שכזו ניתנת להפסקה בהודעה הנמסרת בפרק זמן סביר..."
כיום סעיף 7 שונה לשלוש שנים,שכן החוק השתנה. אולם תוכן הסעיף למעט התקופה נותר בעינו.הסעיף מתייחס "לחידוש אוטומטי ללא צורך בהודעה כלשהי(אלא אם כן,,,ייקבע בהחלטת אסיפת ועד-עד 90 יום..."    אני מציע לבדוק אצל עו"ד האם חידוש אוטומטי הוא על פי חוק,שכן על נותני שירותים לסוגיהם חלה החובה להודיע בזמן מוגדר מראש על פקיעתו של ההסכם.

מכאן ניתן להבין שסעיפים אלה אינם יכולים להתקיים בהסכם הניהול וזכותכם,אם לא מחובתכם לדרוש את ביטולם המיידי.חשוב להדגיש כי  בדיון ספיציפי זה בוטל ההסכם כולו מול הבניין,אך לא מול כלל דיירי השכונה. יחד עם זאת, מאחר ומדובר בחוזים אחידים הרי שביטול  הסעיפים עצמם שריר וקיים.
אני ממליץ לכם לפנות לייעוץ משפטי,ללא פחד וחשש כדי לפעול לביטול סעיפים אלה וכמובן לפעול לשיפור מעמדכם בהסכם מול החברה,שכן כיום מדובר במעמד נחות ומקופח.

אינכם חייבים להתחייב על החתמת דייר רוכש,אלא אם כן טרם הסתיימה תקופת ההסכם בזמן העברת הזכויות,אז ניתן לוודא כי הרוכש יעמוד בהתחייבות לפרק הזמן הנותר עד לסיום תקופת ההתקשרות.מעבר לזאת אתם רשאים לסרב להתחייבות זו,שכן אין לה כל הגיון וטעם,למעט רצונה של חברת הניהול להמשיך ולהתקיים.
בקרוב אתייחס לרישום הבית המשותף ואחשוף התכתבויות הנוגעות לעיכוב ההליך.

זאב אוריאל                                  
מה קורה אצלנו
דף הבית
פורום
עיר לוד
גני אביב
לוח זמנים - אוטובוסים
מפת השכונה
שמות הרחובות
סיקור כללי
סיכסוכים
בנייה
משטרה
שרותי קהילה
נדל"ן בגני אביב
עורכי דין
תעסוקה
דואר
טיפולי יופי
שרותי רכב
בי''ס לנהיגה
בעלי מקצוע
חנויות
פנאי ובידור
תיירות ונופש
חוגים ומועדונים
ספּוֹרט
בעלי חים בביתם
תמונות
ילדים וחינוך
גני ילדים
בתי ספר
עזרה בלימודים
בריאות ורפואה
קופות חולים
רפואת שיניים
טיפולים
רפואה משלימה
לוח זמנים
אוטובוס
רכבת ישראל
נמל תעופה
ע"ש בן גוריון
יצירת קשר
צרו קשר עמנו

דף הבית • לוח מודעות • גני אביב • נדל''ן • רפואה • ספורט • פורום