◙ עיר לוד         ◙ גני אביב 23.03.2019    


זאב אוריאל
תושב גני-אביב מזה שמונה עשרה שנה. חבר מועצה לשעבר (ברשימה עצמאית של שכונת גני אביב), אופוזיציונר.
בעל ניסיון מוניציפלי רב. היה חבר בוועדת תכנון ובנייה ובוועדת איכות הסביבה.
חבר ברשימת "יש עתיד".
פעיל לקידום זכויות הדיירים בשכונה בכל הקשור לרישום בטאבו, זכויות המים, מול נותני השירותים בשכונה ובהליך העברת הזכויות מול מפרק חברת מגדלי הזוהר בע"מ .
יו"ר מנהלת גני אביב לשעבר. יש לציין כי כל הפעילות הציבורית בעבר ובהווה הינה בהתנדבות.

טל 050-7830632 

       e-maill

סוגיית הטאבו בעיתון אורית אור
10.07.2015

לפני כשבוע פורסמה בעיתון של חברת אורית אור סוגיית רישום הטאבו בשכונה. סוגייה מעוררת רגשות רבים, דעות וויכוחים לוהטים מזה שנים. העיתון שבעבר נמנע מלהציג דעות הנוגדות את תפיסת העולם של חברת הניהול, הפעם נתן לי במה להציג את העמדה שלי, שהיא ד.א. עמדת החוק ואני מעריך זאת ומודה על כך, אבל לא היה זה בלתי צפוי שבאותה הנשימה, הביאה חברת הניהול את עמדתה הברורה והנחרצת , כנגד המהלך של הסדרת הטאבו ובעד השארת המצב הקיים, בו הכוח בהליך העברת הזכויות נותר בידי המפרק ו"אורית-אור". הדברים נאמרו בצורה ברורה ע"י מר ירון בונה, מנכ"ל החברה וע"י עורך דין עלום שם, שהציג עמדה משפטית לכאורה. אתייחס אליה בהמשך דבריי.

 

המנכ"ל ירון בונה אומר :"כיום, גם "מגדל הזוהר" וגם חברת הניהול מפקחות על מעבר של בעלויות על נכסים בשכונה...כאשר הסמכות לאישור העברת זכויות היא בידינו, אנחנו משמשים כמעין ועדת קבלה, שנכנסת לפעולה בכל מצב של התנגדות דיירים לשינוי כלשהו בנכס..."

אתם מבינים: מנכ"ל חברה פרטית,  אשר הליך העברת הזכויות כפי שמתנהל עד כה , מזה כמעט 20 שנה, מהווה עורק החמצן ראשי לקיומה של החברה, מצדיק את הדבר בכך שהוא משמש כמעין ועדת קבלה של דיירים לשכונה. אינטרסים אישיים, כלכליים? חלילה.  אני רוצה לראות אותו טוען זאת בפני ביהמ"ש...מנוגד לרוח החוק, שלא לומר יהיר ומתנשא. ובכלל, לפי אותו הגיון היינו צריכים להיות כיום שכונה משודרגת, ללא פיצולי דירות (לדוגמא) שמורידות את ערך הבניינים וגורמים לנזק עצום של צפיפות וזוהמה, ועוד . לא פעם פרסמה החברה את השגותיה ביחס להתנהלותם של תושבים בבנייני המגורים. איכשהו הדברים לא ממש מתיישבים זה לצד זה... אבל, כפי שציינתי, לא בלתי צפוי...המדהים הוא שבאותו הגיליון מתפרסמת כתבה על חברת הגז, אשר מסרבת לוותר על " תרנגולת הזהב שנקראת "גני אביב" ..." קצת  ציני הייתי אומר...

חמורים לא פחות דברי עורך הדין. עובדת היותו עלום שם גרמה לי לתהות האם בכלל קיים האיש, ואם כן, מדוע ביכר שלא לחשוף את שמו, שהרי מדובר בחוות דעת מקצועית, משפטית, לא? אז זהו, שלא!  דברי עורך הדין, לכאורה, מנוגדים לחוק ומהווים הטעיה של ממש.  הייתכן כי מדובר באדם אשר מתפרנס מהליך העברת הזכויות ומנסה לשמור על מקור הפרנסה שלו ? לומר תחת אצטלה של משפטן כי " הרישום בחברה משכנת הוא זהה מבחינת החוק לרישום בטאבו..." זה דבר חמור ביותר והטעיה של הציבור, אבל ברגע שאתה כותב כי עורך דין אומר את הדברים אל מול דבריי שלי, הרי שאתה מטה את כובד המשקל שלהם והתוצאה ברורה.

העורך הדין האלמוני משתמש בתרגיל הפסיכולוגי הידוע "אלמנט ההפחדה" – השכונה תהפוך באופן בלתי הפיך לכל מה שהשתדלנו שהיא לא תהיה (זה גם האלמנט בו משתמש מר ירון בונה). לוקחים את הפחדים של האנשים ונותנים להם את התחושה שמישהו חייב, אבל ממש חייב לשמור עליהם ויוצרים דמוניזציה של העתיד השחור אשר, לא עלינו , יהיה ברגע שיאבדו את השליטה עלינו, רחמנא ליצלן. ממש הפריץ והעיירה...

וממשיך עורך הדין וקובע כי " הרישום בטאבו לא גורר איתו אף לא יתרון אחד: לא בהבטחת הזכויות של בעל הנכס, לא בקבלת או מיחזור משכנתאות, לא בשליטה של הדיירים בנעשה בשטח המשותף בבניין , ובוודאי לא בהסדרת חריגות הבנייה." אז בואו נשים דברים על דיוקם ואני ממליץ לעורך דין המדופלם לחזור אל החוק וללמוד אותו מחדש. אני לא הייתי בא אליו לקבל ייעוץ משפטי...


  1. לגבי חריגות הבנייה- הגיע הזמן להבהיר כי אין קשר בינם לבין הרישום בטאבו. הן אינן מונעות רישום בטאבו. מספיקה הערת אזהרה של הרשות.
  2. קבלת או מיחזור משכנתאות- לא חסרות דוגמאות של תושבים אשר פנו לבנקים לשם קבלת משכנתא נוספת ונדחו בתואנה כי הנכס אינו רשום בטאבו ולכן לא ניתן לשעבד אותו תמורת הלוואה.
  3. לגבי השליטה על השטח המשותף- העורך דין מתבלבל מעט ומבלבל. כיום אין לנו כל שליטה על השטח המשותף. ברגע שיהיה טאבו, תהיה נציגות של דיירים בכל בניין (שהיא חלק בלתי נפרד מהליך הרישום), תהיה הגדרה של השטח המשותף ובנוסף החניות תהיינה רשומות בטאבו. כיום לא פעם אנשים נאלצים להזמין משטרה בגין פלישה לחניה הפרטית שלהם ונענים כי ברגע שיהיה רישום בטאבו, תהפוך גם החניה לשטח פרטי רשום.

יש עוד הרבה מה לכתוב בסוגייה אך חשוב היה לי להדגיש את ההטעיה הנמשכת והמנציחה את המצב הקיים שהוא לרעתנו ובעוכרינו.

והכי חשוב להבהיר, החוק אינו מחכה להסכמתנו. זה לא באמת ויכוח האם עלינו התושבים להסכים את הליך הרישום בטאבו, אם לאו. ההליך יקרה, כך או כך.

לגבי החלטת ביהמ"ש , הרי שחשיבותה היא באמירה כי יש לקיים את לשון החוק ולבצע את הליך הרישום. ההסתייגות שלי ממנה קשורה להתנהלותו של המפרק בנדון וקבלת עמדתו בביהמ"ש ועל כך אני אמשיך להיאבק .

ולסיום, לא נפקדת אחריותו של משרד עו"ד שפייר, קליינר וריבלין לסחבת ולטיפול השנוי במחלוקת וגם בזה אמשיך לטפל.

 עמוד:    1  2  3  

סוגיית הטאבו בעיתון אורית אור    
פיתוח ועיצוב אתרים - סטודיו AVIV7