◙ עיר לוד         ◙ גני אביב 18.04.2019    


זאב אוריאל
תושב גני-אביב מזה שמונה עשרה שנה. חבר מועצה לשעבר (ברשימה עצמאית של שכונת גני אביב), אופוזיציונר.
בעל ניסיון מוניציפלי רב. היה חבר בוועדת תכנון ובנייה ובוועדת איכות הסביבה.
חבר ברשימת "יש עתיד".
פעיל לקידום זכויות הדיירים בשכונה בכל הקשור לרישום בטאבו, זכויות המים, מול נותני השירותים בשכונה ובהליך העברת הזכויות מול מפרק חברת מגדלי הזוהר בע"מ .
יו"ר מנהלת גני אביב לשעבר. יש לציין כי כל הפעילות הציבורית בעבר ובהווה הינה בהתנדבות.

טל 050-7830632 

       e-maill

מחיר למשתכן גני אביב
06.10.2015

חיכינו הרבה שנים לכך שתכנית שלב ב' של גני אביב תצא לדרך. דווקא בדקה ה-90 , עם היציאה למכרז לקבלניי בניה נתבשרנו כי המינהל ומשרד השיכון הכניסו את הפרוייקט לרפורמה של כחלון- "מחיר למשתכן".  מה המשמעות של הדבר מבחינתנו? ראשית , מהו מחיר למשתכן?

מדובר בהחלטה ארצית הכוללת בתוכה את כל המכרזים שמוציא המינהל, על פי סטנדרט מוכתב מראש, לאפשר לאנשים אשר אין בבעלותם נכס ו/או שלא היה נכס בעבר בבעלותם, המוכיחים יכולת השתכרות ועמידה בתשלומי המשכנתא, לרכוש נכס בעלות מוזלת ביחס למחיר המקורי המיועד, בהוזלה של עד 200,000 ₪, בהתאם לשווי הדירה, גודלה, מספר החדרים וכו'. מדובר כמובן בדירות חדשות המתאימות למשפחות.(3 חדרים ומעלה).  כיצד אם כן תשפיע ההחלטה על שלב ב' של גני    אביב.

שלב ב' מורכב משלושה סוגי בניה: רוויה- שתי קומות (דירת גן ודירת גג), שלוש קומות- דירת גן, דירת גג ודירה רגילה, בניין אחד בן 6 קומות והשאר דירות צמודות קרקע. סה"כ 343 יחידות דיור. זה מה שאושר בתב"ע (תכנית בינוי עירונית).

רפורמת "מחיר למשתכן" אינה יכולה לשנות את התב"ע,  שכן יהא זה הליך ארוך שיעורר התנגדויות והדבר נוגד את תפיסת המשרד המבקשת לזרז ולפשט הליכים. לכן הדירות המוגדרות כ"בניה רוויה" , הן תפתחנה לקהל בהתאם לדרישות המשרד ב"מחיר למשתכן". אין הדבר אמור להשפיע על רכישת דירות צמודות קרקע. ההשלכה הקשה של המהלך היא כי כל מי שקיווה לשפר דיור ולעבור מדירה קטנה יחסית בשכונה (שלב א') לדירה גדולה יותר וברמה גבוהה יותר, לא יוכל לעשות כן.

משפרי הדיור יוכלו לרכוש את הדירות צמודות הקרקע, אך אלה מן הסתם יהיו יקרות יותר ולא ברות השגה לכל אחד.

ככל שידוע לי מדובר בסך הכל ב-120 יחידות שיצאו כבר למכרז. חשוב להדגיש כי לו הייתה הקרקע עוברת ליזם פרטי שהיה רוכש את זכויות הבניה , אזי משרד השיכון לא יכול היה להכתיב את תנאי המכירה. מאחר והזכויות הן בידי המינהל, קרי המדינה, הרי שזו הגזירה ועכשיו צריך למצוא דרך למזער נזקים.

אז מה עושים? ראשית, יצרתי קשר עם ראש העיר רביבו בנדון. גם הוא מבקש למזער נזקים ולכך יש לי הצעה: כמו בעיר מודיעין, עלינו להתנות עדיפות ליוצאי צבא. הרשות יכולה ומבחינתי חייבת להתערב ולהציב רף לזכאות לדיור. אם במודיעין הצליחו, אין סיבה שאצלנו זה לא יעבוד.

שנית, אני מבקש ששתי חברות המועצה, הנציגות שלנו, יכנסו לעובי הקורה, יגלו מעורבות בפרטים ולו הקטנים ביותר, כי יש להן את היכולת ואפילו החובה כלפינו. דווקא אינני מדבר על הפגנות. נבחרי הציבור קיבלו את המנדט לייצג אותנו ולעמוד על האינטרסים שלנו ועל טובת הציבור. יש עדיין לרשות ולמועצה את הכלים לכך. משרד השיכון עובד בשיטת "מצליח"- תעמוד הרשות על דעתה, תגלה מעורבות ולא תבוסתנות, הנזק יהיה קטן. אם תרים ידיים, ינהל המשרד את הפרוייקט  ואת העיר. אני כמובן עומד לרשותן ככל שיבקשו.

ובאותה נחישות אני מצפה מהמינהל לפתור את סוגיית שטח ה"בור" הנמצא בבעלותו ובמקביל את המכרז של שטח הקאונטרי מול הזכיין, כי מסתבר שכשמשהו חשוב, הוא יודע לפעול. טוב יעשה ראש העיר שיציב את כלל הסוגיות כמיקשה אחת , כעיסקת חבילה , כדי שנוכל למקסם את הרווח אל מול ההפסד.

אסיים בפנייה למעוניינים להצטרף לקבוצת הרכישה  על צמודיי  הקרקע, ניתן ליצור איתי קשר על מנת שנמשיך בתהליך.

 עמוד:    1  2  3  

מחיר למשתכן גני אביב    
פיתוח ועיצוב אתרים - סטודיו AVIV7