גני אביב   אינפו-אתר     עיר לוד     ישראל   

aviv7.co.il - מדריך אזורי לדיירים בגני אביב

русский
העיר, צִיבּוּר, אירועים
גני אביב: תחנת רכבת נפתחה, אבל הרכבות עוברות דרכה בלי לעצור

יעקב זוברב

סוף סוף נפתחה תחנת רכבת בגני אביב, זו שהבטיח לתושבי השכונה דודו אפל עוד לפני חמש עשרה שנה. התחנה זו גרמה לכל כך הרבה התעניינות שכל אחד יודע על גורלה. בנתיים, בשנים האחרונות הנהלת רכבת ישראל העבירה מאות של קילומטרים פסי רכבת חדשים, הפעילה עשרות תחנות רכבת חדשות, אבל נלקח יותר מעשר שנים לבניית תחנת רכבת ליד הפסים הקיימים.

הסיבות לעיכוב היו מגוונות. סטנדרטים לא מתאימים למרחקים קצרים בין שתי תחנות רכבת באותה עיר.משרד התחבורה לא הגיע להחלטה על הוצאות פיננסיות של אותו הפרוייקט. כאשר נקבעה ההחלטה אז הקצאת כספית נמרחה לתקופה ארוכה.

תושבי  גני אביב ידעו יפה מאוד מהן הסיבות האמיתיות לתקופת ההמתנה ארוכה במיוחד. הרי השכונה זו מורכבת ברוב מ"רוסים" והספיקו להכיר כיצד מתייחסת הממשלה לצורכי העולים. גם אי אפשר היה להרשות לוותר על פרנסה של "אגד". הרי חברה זו, גם טוב לה שבידיה אגה,  וגם טוב לה ששולטת על רוב הקווים מגני אביב לעיירות אחרות כולל תל-אביב. אין צורך לחשוב, זה מובן למי יש כוח יותר - לאגד או לרכבת ישראל.

לא היה זה משנה ששכונת גני אביב היה פרוייקט הגדול במדינה. עכשיו רק מודעין  יכולה להשתוות לגודל של גני אביב, אך היא זכתה גם בפסי רכבת וגם תכנת רכבת בזמנים קצרים. אולי בגלל שרוב הדיירים במודעין הם צברים?

תקופה ארוכה ניסו להפוך בניית תחנת רכבת גני-אביב לצד פוליטי. כשהתקרב יום הבחירות אינטרסנט זה או אחר נזכר על קולות "רוסיים" ומיהר להבטיח על סיום פרוייקט בניית התחנה. בניסיון להפוך לראש העיר, גבי אסרף, השתתף בהצגה כששמו אבן סימבולי במקום בניית התחנה. רק שלאחר מכן התברר כי המקום בה עומדת האבן לא שייך לפי פרוייקט למקום המתוכנן לתחנת רכבת. למרות זאת פעיל "עבודה" לשעבר סגן השר אפרים סנה תמך בחברו והבטיח על תחילת בניית התחנה בהקדם. השלטון השתנה, אסרף נכשל, מנהיגים אחרים לא היו פחות פטפטנים.

שר התחבורה מאיר שטריט ניסה גם הוא לטפוס טרמפ על הפרוייקט. בתקופת הבחירות האחרונות הוא הגיע לגני אביב...לשים אבן. הבנייה אכן התחילה, אבל באיטיות לא ידועה עד עכשיו. כבר נראה כי הכל מוכן ונקבע תאריך של פתיחת התחנה בנובמבר שנה שעברה, אך התאריך לאירוע המאושר נדחה לחודש פברואר, לאחר מכן- ראשון למרץ. בקיצור ולעניין, האירוע התרחש במוצ"ש שעבר, 10 למאי. מרוב אושר באתר אינטרנט של התחבורה התפרסם כי אירוע זה הוא מתנה לתושבי גני אביב ל יום העצמאות ה-60 למדינת ישראל
.

השאלה שנשאלת מדוע התחנה לא נפתחה ב-7 וב-8 מאי, כך שתושבי גני אביב ישתמשו במתנה ויצאו לתל-אביב לחגוג את יום העצמאות. כנראה כבר לא נקבל תשובה לשאלה זו.

עכשיו ניתן להגיע מגני אביב לתל-אביב תוך רבע שעה. זה יפה מאוד. אבל רק כל שעה. אילו באמת היתה עוברת רק רכבת אחת דרך גני אביב לתל אביב זה היה מובן, אבל הרכבות עוברות לכוון תל אביב דרך גני אביב כל 15-20 דקות, אך לא נעצרות. אותה תמונה בדרך חזרה. בערב רכבת אחרונה עוברת ב-21:30, למרות שישנן רכבות מצפון שעוברות דרך תחנת גני אביב עד חצות. למה שרכבת לא תעצור בכל התחנות בשעות המאוחרות כמו שנעשה בארצות אחרות, בהן הרכבות אוספות את כל הנוסעים המתעכבים. המצב גרוע יותר כאשר אתה מתכנן לנסוע לצפון, דרום או לכוון המזרח ואין רכבות ישרות.

מעבר נוח מתחנה לתחנה ברכבת לפי הזמן הוא לאשקלון, אשדוד ובאר-שבע, אך רק פעמיים בבוקר, במקרים אחרים זמן המתנה יכולה להגיע ל-45 דקות. למשל אתה מתכנן להגיע לאשדוד. יש לך רכבת בגני אביב בשעה 8:31, נסיעה של 4 דקות לתחנת רכבת לוד  ומחכה עד שעה 9:20 לרכבת אשדוד. למרות שרכבת לאשדוד עברה בגני אביב ב-8:15 ולא נעצרה. כך שתגיע לאשדוד תוך שעה וחצי ברכבת במקום כ-35 דקות מגני אביב. אז איפה היתרון של רכבת על אוטובוס?

השירות לא טוב יותר לכוון ירושלים. הרכבת מגיעה מגני אביב ללוד ב-7:35 , כאשר הרכבת לירושלים תעבור בשעה 8:10. ז.א. זמן המתנה הוא 35 דקות. וזה למרות שהרכבת לירושלים עוברת גם דרך גני אביב רק שלוח זמנים לא כוללת את התחנה בשכונה.

"אני עובד בחדרה, - אומר אחד מהנוסעים- אני מגיע למקום העבודה ברכבת דרך לוד ובחזרה ע"י שני אוטובוסים. חשבתי כי עם פתיחת תחנת רכבת בשכונה אגיע מהר יותר. אבל כדי להגיע הביתה יש צורך להגיע קודם  לתל-אביב, להמתין 37 דקות לרכבת לגני אביב, למרות שרכבת המגיעה מחדרה עוברת דרך גני אביב אבל לא עוצרת. במקום 50 דקות נסיעה אני אותה שעה וחצי בדרך הביתה."

חמישה פסי רכבת עוברים דרך גני אביב, אבל רק רכבות כפר-סבא וראשון לציון  נעצרות בגני אביב. כל שאר הרכבות עוברות בלי לעצור, במקום לאפשר  להגיע למקום הדרוש בלי מעברים וזמני המתנה ארוכים בשכונה של עשרים אלף תושבים.

זהי צורת התפתחות תחבורה ציבורית בארץ וכך היא מחברת את הפרפריה עם מרכז הארץ.

 

 מה קורה אצלנו
דף הבית
פורום
עיר לוד
  גני אביב
לוח זמנים - אוטובוסים
מפת השכונה
שמות הרחובות
סיקור כללי
סיכסוכים
בנייה
משטרה
 שרותי קהילה
נדל"ן בגני אביב
עורכי דין
תעסוקה
דואר
טיפולי יופי
שרותי רכב
בי''ס לנהיגה
בעלי מקצוע
חנויות
 פנאי ובידור
תיירות ונופש
חוגים ומועדונים
ספּוֹרט
בעלי חים בביתם
תמונות
 ילדים וחינוך
גני ילדים
בתי ספר
עזרה בלימודים
  בריאות ורפואה
קופות חולים
רפואת שיניים
טיפולים
רפואה משלימה
לוח זמנים
אוטובוס
 רכבת  ישראל
  נמל תעופה
ע"ש בן גוריון
  יצירת קשר
צרו קשר עמנו

דף הבית • לוח מודעות • גני אביב • נדל''ן • רפואה • ספורט • פורום