גני אביב   אינפו-אתר     עיר לוד     ישראל   

aviv7.co.il - מדריך אזורי לדיירים בגני אביב

русский
  Lod מודעות
 
העיר, צִיבּוּר, אירועים
 20.05.07 מטרת הפרויקט היא מניעת נשירה של תלמידים עולים מבית ספר ושיפור בהישגים לימודיים שלהם.


אנחנו רגילים לשמוע לקרוא דברים רעים על לוד: מנהל לא תקין, בניה לא חוקית, פשיעה ועבריינות של נוער וכו'. אבל יש בלוד דברים שניתן להתגאות בהם, דברים מיוחדים, שאין אותם בערים אחרות .

אנו רוצים לספר על הפרויקט "דרך להצלחה" או, לפי שמו הישן "לצאת מהשוליים" שפועל מנובמבר 2006 בשתי תיכונים בלוד – "נעמ"ת" ,שנמצא ליד תחנת רכבת, ותיכון ע"ש מקסים לוי, שנמצא בגני אביב.

את הפרויקט ישם ארגון שתי"ל (שירותי יעוץ ותמיכה בארגונים חברתיים מייסודה של הקרן החדשה לישראל)הפרויקט ממומן על ידי קרן שוויצרית "דורותיאה גאולד" שתומכת בנוער מהגר בארבע מדינות –קנדה, שוויץ, גרמניה וישראל.

אנו רוצים להציג את האנשים שהביעו את הפרויקט ללוד אחרי שזכו במכרז ומפעילים אותו בפועל בשני בתי הספר.

זאת עמותה "גשר חינוכי" שבראשה עומדת גבי רחל שפירו, ד"ר לחינוך. עמותה הוקמה על ידי כמה תושבות העיר, שבאו מתחום של חינוך וטיפול אשר חשות מעורבות רבה במה שקורה בלוד, ובמיוחד בכל מה שנוגע לבני נוער בעיר.

בפועל מנהלת את הפרויקט גב' זיניה פוקשנסקי, עובדת סוציאלית וגם תושבת העיר.

מטרת הפרויקט היא מניעת נשירה של תלמידים עולים מבית ספר ושיפור בהישגים לימודיים שלהם.

אז מה בעצם כולל הפרויקט: בעמותה "גשר חינוכי" מאמינים, שרק גישה כוללת ומערכתית, שמתייחסת לכל תחומי החיים – גם לימודי וגם חברתי, עשויה להביא להצלחה. לכן בפרויקט פועלים קבוצות לפיתוח "כישורי חיים" שמטרתם להעניק לבני נוער מיומנויות "הישרדות" בעולם של בית ספר, קבוצות לתמיכה והדרכה להורים וזאת בנוסף לשיעורי תגבור שונים.

בפרויקט אפילו קיימת אפשרות לקבלה יעוץ רפואי לבני נוער ולהורים והנושא של הפצת אורח חיים בריא הוא אחד מהנושאים המרכזיים בפרויקט.

בפרויקט עובדת גם יועצת חינוכית, דוברת רוסית, שמלוה את הנערים ואת המשפחות. מלבד זאת משתתפי הפרויקט יכולים לקבל גם טיפול פסיכולוגי ומשפחתי במחיר סמלי.

הפרויקט החל את צעדיו בבית הספר לפני זמן קצר, אבל כבר עכשיו ניתן לשמוע תגובות טובות מהורים ותלמידים מרוצים.

התלמידים שמשתתפים בקבוצות מביעים שביעות רצון רבה, הם מספרים שהקבוצה תורמת להם, ואפילו ניתן לשמוע דברים כגון: "ביום שלישי אני מגיע רק בגלל הקבוצה..", "חשבתי על מה שדיברנו במשך כל השבוע..".

ההורים מצידם, שמחים שיש לילדיהם עוד מסגרת שדואגת להם, ושקיימת כתובת (בשפת האם) לפנות אליה.

הצוות שמפעיל את הפרויקט, הינו רב מקצועי, הכולל את יו"ר העמותה (ד"ר לחינוך), המנהלת (עובדת סוציאלית), הרכזת (קרימינולוגית קלינית), מנחות קבוצות (פסיכולוגית חברתית, קרימינולוגית קלינית, סטודנטית לפסיכולוגיה), יועצת חינוכית רופאת משפחה ועוד, ופועל למען הצלחת הפרויקט והגשמת המטרה המרכזית, ולכן בנוסף לפעילויות המתוכננות הצוות מגבש עוד רעיונות , כך לדוגמא, הוחלט לתת למספר תלמידי "נעמת" המשתתפים בפרויקט שיעורי מחשבים, והמטרה היא שהם יבנו את אתר הבית-ספרי.

הנה כמה סיפורי הצלחה: ק., נערה בת 17, שנמצאת שנתיים, תלמידה תיכון "מקסים לוי" בארץ וכלל לא יודעת עברית, רצתה לעזוב את בי"הס, במשך חודש כמעט ולא ביקרה. בזכות התערבות אינטנסיבית ומתן סיוע פרטני בעברית היא חזרה לספסל הלימודים. נערה אחרת, שלומדת בנעמ"ת חשבה שאין לה שום סיכוי לעבור בגרות בהיסטוריה. בעכבות התערבות לימודית אינטנסיבית היא הצליחה לעבור את הבחינה בציון טוב יחסי.

הנה כמה ציטוטים, שבהם משתתפי הפרויקט מביעות את התחושות שלהם לגבי הפרויקט.

אמא של ס.: "כל כך היינו צריכים אתכם כשהגענו....למה התחלתם רק עכשיו" אמא של נ.: " זה כל כך טוב שאתם מדברים ברוסית, טוב שיש אותכם..... נשתתף בכל מה שתציעו" ק., נערה שמשתתפת בפרויקט: "את יודעת שהיועצת שלכם מאוד עזרה לי, אני חושבת שהגעתי להחלטה (בקשר לחבר שלה) נכונה"

 א. משתתפת בפרויקט, מביעה את יחסה לקבוצה "כישורי חיים": " היום באתי רק, בגלל הקבוצה...ככה לא הייתי מגיעה.... הקבוצה עושה לי רצון לבוא לביה"ס"

א. משתתפת בקבוצת הורים אומרת: " בזכות הקורס הבנתי שגידול ילדים זה גם מקצוע, שלפני זה אף אחד לא לימד אותי"

 ר. משתתפת בקבוצת הורים:" הבנתי שלא רק לי יש בעיות כאלה. זה מקל" עמותה "גשר חינוכי" עושה מאמצים רבים כדי להביא ללוד פרויקטים נוספים בתחום החינוך וקליטת עליה על מנת לשפר את פני העיר ולהבטיח רווחה של תושבים, כדי שאוכלוסיה של עולים תרגיש טוב בלוד ולא תרצה לעזוב אותה גם אחרי סיום מוצלח של תהליך הקליטה.

 מה קורה אצלנו
דף הבית
פורום
עיר לוד

דף הבית • לוח מודעות • גני אביב • נדל''ן • רפואה • ספורט • פורום