גני אביב   אינפו-אתר     עיר לוד     ישראל   

aviv7.co.il - מדריך אזורי לדיירים בגני אביב

русский
 ישראל נדל"ן
ריכוש בגני אביב • תיווכים
דירות ושטחי חנויות למכירה
• דירות ללא תווך
השכרה, מכירה
 Israel עסקים
עסקים בגני אביב • :בתי קפה, חנויות, שרותים
כתובות, טלפונים,שעות עבודה, פנים מוכרות
  לוד ילדים שלנו
מעונות, גני ילדים ובתי ספר בגני אביב • מעונות וגני ילדים בגני אביב:
כתובות, טלפונים,שעות עבודה

• בתי ספר, שיעורי  עזר   פרטיים
  Lod רפואה
רפואה בגני אביב • קופות חולים בגני אביב
קבלת שירותים-רפואיים, מוקדים רפואיים לאחר שעות הפעילות

• רופאי שיניים, וטיפולים אחרים
• רפואה אלטרנטיבית
 ישראל הכל לבית
 הכול לבית • שיפוצים כלליים. אינסטלציה, עבודות אלומיניום
• הדברות. פוליש. חשמל
• רהיטים, מטבחים. הובלות
• מעבדת אלקטרוניקה לתיקונים, תיקוני מחשב,
• עבודות תפירה
 Israel תחבורה
לוח זמנים אוטובוסים • לוח זמנים אוטובוסים לתושבי גני אביב.
• אתר של אגד
• רכבת ישראל
• התעופה בישראל
• תחנות המוניות
  Lod שירות לרכב
שירות לרכב • בתי ספר לנהיגה בלוד
• קנסות תעבורה ושיטת הניקוד
• תיקונים לרכב. מוסכים בלוד ורמלה
  לוד פנאי
פנאי בגני אביב • ספורט. מרכזי ספורט , מאמנים.
• מסיעים, טיולים , סוכני נסיעות
• מועדונים,מתנ"סים, סטודיו
• תחביבים :גלריית תמונות
• חיות בית וטיפול בהם
  Lod תעסוקה
תעסוקה • כוח אדם בלוד ורמלה 
אתה תצליח
 ישראל מודעות
   לוח מודעות • עבודה
• דירות
• רכב.
• מורים פרטיים
• רפואה
• הכול לבית
  ישראל מידע על...
  שרות-עזר, פיקוח נפש •  אירועים קרובים
•  טלפונים וכתובות שימושיים :
שירותי עזר, שירותי חירום
  לוד פינת בעלי האתר
 איך להתקשר איתנו • חווה דעתך
• יוזם, אתה יכול ליזום
• איך להתקשר איתנו?
 
העיר, צִיבּוּר, אירועים

16.11.06                הכשרת בנייה בלתי חוקית            2 · 1 ·

שרת בנייה בלתי חוקית מתחקיר "אומדיה" עולה כי החידלון ביכולת אכיפת חוקי הבנייה בלוד, גרם לעירייה להיכנע בפני מפרי החוק ולהסכים הכשיר את עבריינות הבנייה. תאמרו אפליה מתקנת, אבל הכשרת הבנייה הבלתי-חוקית אינה מתיישבת עם שלטון החוק

רן פרחי

מתחקיר "אומדיה" עולה כי החידלון ביכולת אכיפת חוקי הבנייה בלוד גרם לשלטונות העירייה להיכנע בפני מפרי החוק ולהסכים להכשיר את עבריינות הבנייה הזו. כך נוצרה תוכנית ל"ד: "כדי להימנע מהתמודדות עם בעיות האבטחה והבעיות הכלכליות של ההריסה, החליטה עיריית לוד להפשיר ולהכיר בבנייה בלתי חוקית בעיר".

מהעיריה נמסר לנו שראש העירייה, בני רגב, מתכנן במסגרת תוכנית אב ומתאר (לד/1300) שלדבריו נמצאת בהליכים מתקדמים בוועדה המחוזית את "הכשרתן של כ-3000 יחידות דיור במגזר הערבי, לרבות הבניה הבלתי חוקית".

 ראש העירייה בעד אפליה מתקנת

ההבטחות של ראש עיריית לוד, בני רגב, לשיפור באיכות החיים במגזר הערבי, נובעות בין היתר מרצונו שתושבי העיר מהמגזר הערבי "לא יצברו מטענים של זעם, מרירות, תסכול וטענות של קיפוח ואפליה".

רגב תומך באפלייה מתקנת, דהיינו פיתוח מערכות החינוך והתעסוקה במגזר הערבי ואישור תכניות מתאר לשכונות כמו: פרדס שניר, נווה שלום ונווה ירק. "במטרה לפתח שכונות חדשות ולמצוא פתרונות דיור מודרניים, תוך יצירת תנאים לסלילת כבישים, העברת תשתיות, הקצאת שטחים להקמת מבני ציבור וחינוך והכול בסטנדרטים שאינם נופלים מכל שכונה אחרת בלוד".

בדו"ח עיריית לוד נמסר שיש מחסור חמור ביחידות דיור לאוכלוסייה הערבית וכי "60 אחוזים מ-2700 המשפחות הערביות בעיר מתגוררות בתנאים בלתי הולמים, דהיינו בצפיפות גבוהה מידי או בבנייה ללא היתר".

אותם תושבים הבונים באופן בלתי חוקי נמצאים באופן טבעי, במצוקה. עוד נמסר במסמך כי חסרות בלוד באופן מיידי כ-1600 יחידות דיור לצרכי האוכלוסייה הערבית ובהתחשב בריבוי הטבעי שלה תחסרנה בלוד 4500 יחידות דיור נוספות עד שנת 2020.

אומנם חשוב ורצוי לתכנן באופן מסודר לכל המגזרים תוכניות מוסדרות, אך ראוי שבד בבד ייאכף החוק באופן ברור נגד תופעת הבנייה הבלתי חוקית מסוג זה. הכשרת הבנייה אינה מתיישבת עם המושג שלטון החוק, ועם היכולת לתכנן בפועל את התכנונים האוטופיים.

לא מוסבר גם כיצד תוכניות כאלה ימנעו בעתיד את המשך הבנייה הבלתי-חוקית, הנמשכת גם במקומות בהם יש תכנון בנייה מסודר. ניקח לדוגמא את שכונת נווה שלום.

סיפור נווה שלום

מדו"ח העירייה נמסר שכפתרון נוסף להתמודדות עם בעיית הבנייה הבלתי חוקית הקים משרד השיכון שכונה ערבית חדשה בשם "נווה שלום".

לדבריהם, מדובר בתוספת של 300 יחידות דיור צמודות קרקע, כשבשלב א', לפי העירייה, אוכלסו 134 יחידות דיור. אולם מתוך שלב ב' נבנו כ-30 יחידות שעוד בשלבי גמר "נזוקו קשות על ידי התושבים במקום וכיום הן טעונות שיקום ושיפוץ מחדש".

לטענת המבקרים מקרב הציבור הערבי, השכונה נבנתה ללא שיתוף הציבור ובבנייה שאינה מתאימה לצרכים של המשפחות הערביות (משפחות מרובות ילדים, מגורים בחמולות וכולי), וכי השכונה היא מס שפתיים בידי הרשויות כנגד טענות הקיפוח של הערבים. למנדי ספדי יש תובנה אחרת: "הציעו מכרז לשכונה ערבית בנווה שלום, ואף ערבי לא ניגש למכרז. הם העדיפו לבנות את השכונה באופן בלתי חוקי, כי אם יצטרכו לבנות באופן חוקי, אז הם ייאלצו לשלם מיסים ואת חשבונות העיר ייה".

ספדי אומר גם שאחד ההיבטים שיוכלו לשנות את המצב יתבטא בהסכמתם של התושבים, שמסרבים לגור ברבי-קומות, לעבור לגור בבניינים שכאלה, כפי שהם גרים בדירות אותן רכשו בשכונות היהודיות. "אך הם מסרבים וזו הסיבה שאנו מוצאים גמלים וכבשים בעיר. כלומר, עדרים לא חוקיים שלא רוצים להסתגל לחיי העיר, אלא רוצים להפוך את העיר לכפר".

אפילו המשטרה נותנת לגיטימציה

בבית המחוקקים היחס לחוק הוא מורכב. ראוי להאזין לעמדת יו"ר ועדת הפנים, ולחלק מחברי הכנסת, המגלים הבנה לפגיעה החמורה בשלטון החוק.ח"כ יורם מרציאנו (עבודה), תושב לוד, תומך בעצירת הרס הבתים הבלתי חוקיים בעירו בדיון חשוב על העיר, מרציאנו תומך בהגעה להסדר עם הבונים באופן בלתי חוקי, בכך שיפסיקו את הבנייה הבלתי חוקית כשבמקביל תיפסק האכיפה לגבי בנייה בלתי חוקית זו. "הייתה הצעה של שר השיכון הקודם, יצחק הרצוג, שבה הוא דיבר על הקפאת הבנייה הבלתי חוקית, הכנת תוכנית מתאר, הכנה לתשתיות, לביוב ובנושא הזה לא נעשה כלום.

כל יומיים-שלושה רואים צו הריסה נוסף והולכים לבתי משפט. גם בעניין זה הוועדה צריכה לקבל החלטה אמיצה ולומר באופן חד-משמעי, שבנקודת הזמן הזאת צריכים לעצור". גם הח"כים הערבים, כמו עיסאם מח'ול או מוחמד בראכה, מתנגדים להריסת מבנים לא חוקיים, גם אם הם מכירים בתופעה ומודעים לכך שהיא לא אמורה להיות הנורמה. יו"ר ועדת הפנים, ראלב מג'אדלה, התבטא בגלוי למניעת הריסת בתים לא חוקיים.

בדיון על בנייה בלתי חוקית בלוד בפברואר 2006 הוא ניסה לקדם מהלך להקפאת כל אכיפת חוקי הבנייה במגזר הערבי בכלל. כדי להכשיר אותה "נציע כאן למערכת האכיפה – למשרד המשפטים, למשרד הפנים, למשרד ראש הממשלה – להקפיא את כל ההליכים המשפטיים נגד האזרחים הערבים, ובמקביל יתחייב השלטון המקומי, הרשויות המקומיות והערים, שלא תהיה שום בנייה בלתי חוקית.

במהלך השנה הזאת נלך בהסכמה לתכנון אגרסיבי, עם מיטב התקציבים הדרושים, כדי שנוכל לעבור מהמצב הבלתי סביר והבלתי נכון הנוכחי למצב טוב יותר, סביר יותר. זה אפשרי. התייעצתי הבוקר עם היועצת המשפטית של ועדת הפנים ואיכות הסביבה וזה נראה לה סביר. אפשר ללכת למהלך אדיר כזה".

אין להלין על חברי הכנסת אם ראש עיריית לוד, בני רגב, אמר בגלוי בסיור שערכה ועדת הפנים בעירו בספטמבר 2005,, שהבנייה הבלתי חוקית השיגה הישגים. רגב אמר "הישג אחד יש למגזר הערבי ואני מקווה שהשכונה הזו תשנה את תדמיתה מקצה לקצה: פרדס שניר.

כל הגורמים, כולל ראש הממשלה, ומלווה את זה הממונה על המחוז, עם משרד השיכון, אפילו המשטרה, (באו) על מנת לתת לגיטימציה לבנייה הבלתי חוקית, שאני האמנתי שאי אפשר להרוס ואי אפשר לחסל את זה, וזה לפחות ההישג. אבל זה לא מספיק. השכונה הזאת שקיבלה היתרים, הכשר לבנייה הבלתי-חוקית במצב הזה לא יכולה להישאר. אנחנו צריכים לשפר, לפחות לתת תנאים מינימליים שהשכונה הזו תוכל באמת להשתנות".

"הורסים בתים במקרים חריגים"

דוגמא נוספת להשלמה עם הבנייה הבלתי חוקית ניתן למצוא גם בדבריו של ד"ר שוקי אמרני, הממונה על המחוז ועל תכנון ובנייה במשרד הפנים. בדיון בוועדה אמר אמרני שבשכונת פרדס שניר יש מאות מבנים בלתי חוקיים .לדבריו, מטרתו הייתה "לכפות את החוק על המציאות הקיימת".

כלומר להביא למצב "שיש להם תוכנית אושרת, שמנסה להתאים את עצמה למציאות". מטרתם הייתה, לפיכך, להכשיר בחוק ולא לאכוף את החוק. אמרני הוסיף כי בתוכנית הזאת ניסו לעשות כל מאמץ "כדי למנוע הריסת מבנים, למעט ‎11 מבנים שלגביהם יש צו משפטי, שהגיע עד לערכאות הבכירות ביותר של בג"ץ, שהורה להרוס. אנחנו גם החלטנו שאנחנו ככלל לא הורסים את המבנים, אלא אם כן מדובר במקרה חריג, שהבית יושב על תשתיות שצריך לעשות, על כבישים ודברים מהסוג הזה. אבל עוד לא הגענו למצב הזה, אנחנו מחכים שמשרד השיכון יבצע את הפעולות שניתן כדי לבצע את התוכנית הזאת". אמרני אמר בסיור שנערך בלוד כי שכונת פרדס שנירנבנתה בצורה בלתי חוקית לפני שלושים שנה על תוואי שטח, על קרקע חקלאית מוכרזת, על מקומות שצריכים להיות תשתיות. "ובאים ואומרים לנו שהאנשים נמצאים שם, תנו להם פתרון. וכאן אנחנו עשינו מאמצים עילאיים".

אמרני מבקש להעביר מסר שלא יעודד עבריינות בנייה, אך בסופו של דבר זה מה שקורה: "אנחנו מנסים לתת פתרונות וצריכים לתת פתרונות לתושבים.  זה נכון וצודק, אבל אני אומר באותה נשימה, שאנחנו כמערכת שלטונית, כוועדה מחוזית, לא יכולים לעודד עבריינות בנייה".

יו"ר ועדת הפנים אומר למעשה שהוא אינו מתנגד להרס של בתים בלתי חוקיים אם יש אלטרנטיבה. אם למי שבנו בניגוד לחוק יש מבחינתו הלגיטימציה לנהל משא ומתן.
לדברי מג'אדללה, המעוניין בפתרון הבעיה ללא אכיפת החוק, ישנו מצב בו דיירי "‎650 בתים שנבנו בצורה לא חוקית אינם משלמים את המסים, גורם נזק לעירייה".

אך לדבריו, "גם התושבים האלה רוצים להיות בבנייה חוקית. הם רוצים לשלם. האיש הזה, שגר בבנייה בלתי חוקית, לא ביקש את המצב הזה, הוא לא שש למצב הזה. הוא רוצה למלא את חובתו כלפי העיר והעירייה".  העובדות מוכיחות אחרת. ניסיון העבר מוכיח כי אין נכונות מצד תושבי העיר לקבל בנייה חוקית.

גם המינהל מסכים ל"הלבנה"

לדברי ח"כ מג'אדללה, גם מינהל מקרקעי ישראל מסכים להכשיר בנייה בלתי חוקית על אדמה שהייתה מיועדת לבנייה לציבור הערבי.
"אדם בנה לפני תהליך קנייה, במכרז או שלא במכרז, נעזוב כרגע, ומוכן לשלם את מלוא הכסף על פי הערכת שמאות כדי לרכוש את המגרש הזה ולהכשיר את הבית כחוקי – המינהל מוכן ללכת לזה יד.

מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, מר יעקב אפרתי, הודיע לי חד-משמעית על דעת מנהל המחוז מטעם המינהל, שאם יבואו האזרחים בלוד ויציעו הצעה רלוונטית מתקבלת על הדעת ומעשית, קודם כול תוקפא ההריסה והוא מוכן ללכת להסדר ולתת לזה גושפנקה".

גםאסמעיל ערפאת, רכז שטח בפרויקט ערים מעורבות של ארגון שתי"ל, מנסה להצדיק את הבנייה הבלתי חוקית: "האזרח הבונה בית בסך הכול לא מעוניין לבנות בית ללא רישיון, אבל לא מאפשרים לו לבנות בית. השטח שברשותו הוא שטח חקלאי. הממסד חוסם בפניו כל אפשרות לשנות ייעוד של השטח ואז בלית ברירה הוא בונה את ביתו".

לעומת הלגיטימציה הניתנת לבנייה הבלתי חוקית במגזר הערבי, נראה שכלפי הציבור היהודי אין מדיניות דומה. דברי אהרון, תושב רמת אשכול, סיפר בדיון בכנסת: "אני יודע שאם אני רוצה לבנות פרגולה, אם אני מוסיף משהו, ישר באים, לא רק אותי הורסים, את כל הבית הורסים.

רבותיי, אני כתושב העיר רואה שכל אחד יכול כאוות נפשו, לקחת מקום, לגדר אותו, לבנות, ואחר כך שואלים, פה צריכה לעבור רכבת פתאום? פה צריך לעבור כביש? יש דבר כזה? איפה השלטון?".

גרעון עצום

גרעונה השוטף של העירייה נאמד ב-2003 בכ-60 מיליון ₪. גירעונה המצטבר נאמד על כ-200 מיליון ₪. מצב זה נגרם כתוצאה מחוסר פיקוח ובקרה מצד משרד הפנים מחד וכתוצאה מניהול לקוי בשנים האחרונות מאידך.

כאשר נבחר ראש העירייה, מר בני רגב, באוקטובר 2003, עמד גירעונה של העירייה על כ-175 מיליון ₪. לדבריו, מאז 2003 בוצעה תוכנית הבראה לעירייה. עקב הבעיות הקשות בעיר התקבלה בממשלה ב-21/07/2002תוכנית לשיקום העיר לוד. בתוכנית היה רצון לקדם תכניות לבניית שכונות חדשות שיזרימו לעיר אוכלוסייה חזקה, שטרם באה.

ישנה כוונה לפתח בסיס כלכלי איתן לעיר (הגדלת איזור התעשייה, פרויקטים תיירותיים והרחבת תחום השיפוט הן במגורים – לוד מזרח והן באזור תעשייה – איירפורט סיטי) במטרה להביא את העירייה לאיזון תקציבי מחד, וליצור תשתית נכונה לקידומה ולפיתוחה של העיר מאידך.
יחד עם זאת, התושבים היהודיים בעיר ממשיכים להימצא באי וודאות, לאור מצב הבנייה הבלתי חוקית הזוחלת.
וזו אחת הסיבות המרכזיות המרחיקות אוכלוסיה יהודית חזקה מהעיר.

לסיכום

 לסיום, אומנם העיר לוד סובלת עדיין מבעיית סמים קשה, אך המבצע אי ירוק בים", למיגור תופעת הסחר והשימוש בסמים (בו נהרסו כמה "כספומטים" למכירת סמים בשכונות הערביות) מוכיח שכאשר אוכפים את החוק מגיעים לתוצאות חיוביות . לפיכך ראוי לגייס את מלוא המשאבים כלפי עבריינות הבנייה. ייתכן וראוי גם שלפני שמתכננים שכונות חדשות ייאכפו חוקי הבנייה, ולאור היווצרות נורמה של שלטון חוק, שיגיעו להסדרים של פינוי בינוי.

מנדי ספדי טוען שלא ניתן יהיה להרוס את כל הבנייה הבלתי חוקית בעיר (3000 מבנים לטענתו) אך "יש להתעקש ולא לווותר על הרס 650 בתים לפחות, אשר יוצרים רצף טריטוריאלי לתוך השכונות היהודיות".  לוד היא אכן "השער של המדינה", שזכתה במיקום גיאוגרפי מעולה, בטבעת החיצונית של מטרופולין תל אביב, בקירבה מעולה לצירי תחבורה מרכזיים.

אך האופן שבו התנהלה העירייה וגם הממשלה, שהשלימו עם הזמן עם בנייה בלתי חוקית, ואף נתנו הכשר להפרות חוק בסדר גודל שערורייתי, היא זו שהפכה את השער הזה לשער חלוד שברגיו כבר אינם על ציריו, והוא עומד להתמוטט. לוד היא בעיה לאומית שיכולה להיות נכס לאומי, וכל התייחסות אליה צריכה להיות בהתאם.

http://www.omedia.co.il
 
 מה קורה אצלנו
דף הבית
פורום
עיר לוד
  גני אביב
לוח זמנים - אוטובוסים
מפת השכונה
שמות הרחובות
סיקור כללי
סיכסוכים
בנייה
משטרה
 שרותי קהילה
נדל"ן בגני אביב
עורכי דין
תעסוקה
דואר
טיפולי יופי
שרותי רכב
בי''ס לנהיגה
בעלי מקצוע
חנויות
 פנאי ובידור
תיירות ונופש
חוגים ומועדונים
ספּוֹרט
בעלי חים בביתם
תמונות
 ילדים וחינוךוך
גני ילדיםם
בתי ספר
עזרה בלימודים
  בריאות ורפואה
קופות חולים
רפואת שיניים
טיפולים
רפואה משלימה
לוח זמנים
אוטובוס
 רכבת  ישראל
  נמל תעופה
ע"ש בן גוריון
  יצירת קשר
צרו קשר עמנו

דף הבית • לוח מודעות • גני אביב • נדל''ן • רפואה • ספורט • פורום