גני אביב   אינפו-אתר     עיר לוד     ישראל   

aviv7.co.il - מדריך אזורי לדיירים בגני אביב

русский
 ישראל נדל"ן
ריכוש בגני אביב • תיווכים
דירות ושטחי חנויות למכירה
• דירות ללא תווך
השכרה, מכירה
 Israel עסקים
עסקים בגני אביב • :בתי קפה, חנויות, שרותים
כתובות, טלפונים,שעות עבודה, פנים מוכרות
  לוד ילדים שלנו
מעונות, גני ילדים ובתי ספר בגני אביב • מעונות וגני ילדים בגני אביב:
כתובות, טלפונים,שעות עבודה

• בתי ספר, שיעורי  עזר   פרטיים
  Lod רפואה
רפואה בגני אביב • קופות חולים בגני אביב
קבלת שירותים-רפואיים, מוקדים רפואיים לאחר שעות הפעילות

• רופאי שיניים, וטיפולים אחרים
• רפואה אלטרנטיבית
 ישראל הכל לבית
 הכול לבית • שיפוצים כלליים. אינסטלציה, עבודות אלומיניום
• הדברות. פוליש. חשמל
• רהיטים, מטבחים. הובלות
• מעבדת אלקטרוניקה לתיקונים, תיקוני מחשב,
• עבודות תפירה
 Israel תחבורה
לוח זמנים אוטובוסים • לוח זמנים אוטובוסים לתושבי גני אביב.
• אתר של אגד
• רכבת ישראל
• התעופה בישראל
• תחנות המוניות
  Lod שירות לרכב
שירות לרכב • בתי ספר לנהיגה בלוד
• קנסות תעבורה ושיטת הניקוד
• תיקונים לרכב. מוסכים בלוד ורמלה
  לוד פנאי
פנאי בגני אביב • ספורט. מרכזי ספורט , מאמנים.
• מסיעים, טיולים , סוכני נסיעות
• מועדונים,מתנ"סים, סטודיו
• תחביבים :גלריית תמונות
• חיות בית וטיפול בהם
  Lod תעסוקה
תעסוקה • כוח אדם בלוד ורמלה 
אתה תצליח
 ישראל מודעות
   לוח מודעות • עבודה
• דירות
• רכב.
• מורים פרטיים
• רפואה
• הכול לבית
  ישראל מידע על...
  שרות-עזר, פיקוח נפש •  אירועים קרובים
•  טלפונים וכתובות שימושיים :
שירותי עזר, שירותי חירום
  לוד פינת בעלי האתר
 איך להתקשר איתנו • חווה דעתך
• יוזם, אתה יכול ליזום
• איך להתקשר איתנו?
 
העיר, צִיבּוּר, אירועים

12.10.06           היכן שלטון החוק בלוד?            · 2 · 1

כששת אלפים שוהים בלתי חוקיים מתגוררים בלוד. מרבית הבנייה הבלתי חוקית בעיר בוצעה על קרקעות המדינה. אלפי מבנים בלתי חוקיים נבנו בשש השנים האחרונות ואין פוצה פה ומצפצף. כעת התארגנו תושבי המקום לקראת פנייה לבג"ץ

רן פרחי

לאור הרצון של ממשלת ישראל לאכוף את החוק כלפי המאחזים הבלתי חוקיים בשטחים, פנתה קבוצת אזרחים בלוד וברמלה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה ולשרי הפנים, הביטחון והביטחון פנים, תחת הכותרת "אפליה ביישום שלטון החוק משיקולים זרים בערים רמלה- לוד".

דרישתם היא לאכוף את חוקי הבנייה בעירם. לדברי מנדי ספדי, נציג תושבי 'גני אביב' בלוד ודובר הקבוצה,הם מבקשים להפנות את התקציבים והכוחות שאמורים להיות מופנים לאכיפה כלפי הבנייה הבלתי חוקית ביו"ש, לאכיפת הבנייה הבלתי חוקית בעירם. "כל הזמן התחמקו בטיעון שאין תקציב ואין כוחות, פתאום יש תקציב, יש כוחות משטרה שכבר אומנו והוכנו לקראת מבצע 'פינוי המאחזים' בחבל יו"ש, ולפיכך לא תהא כל מניעה טכנית-מעשית להקצות את הכוחות לערים רמלה-לוד תחילה, שם רמת ההזדקקות לאכיפת שלטון החוק היא גבוהה ומוחשית הרבה יותר".

בשיחה עם "אומדיה" אומר ספדי כי במידה ואותם שרים לא יינקטו בפעולות אכיפה מיידיות מול תופעת הבנייה הבלתי חוקית בלוד-רמלה, הם "ישקלו בחיוב לעתור לבג"ץ". בפנייה הם מציינים כי היקף הבנייה בערים אלה עולה על היקף הבנייה הבלתי חוקית במגזר היהודי ביהודה ושומרון, ולפיכך מדובר בפעולה המצביעה על אפלייה קשה ובפגיעה חמורה בעיקרון השוויון בפני שלטון החוק.

פנייה זו של האזרחים מעלה שוב לסדר היום את אחת הבעיות החמורות ביותר באכיפת שלטון החוק בישראל – תופעת הבנייה הבלתי חוקית. התופעה, שטרם זכתה לאכיפה מתאימה, קיימת באופן משמעותי בקרב הבדואים בנגב, בכפרים בגליל, וכן בערים מעורבות. בכתבה זו נתמקד בבעיית הבנייה הבלתי-חוקית האקוטית ביותר במרכז הארץ – בעיר לוד.

למרות שהעיר לוד סובלת מבעיות כמו סחר בסמים ועבריינות קשה, שכוחות המשטרה מנסים במבצעי אכיפה שונים להפחיתה, נתמקד הפעם רק בעבריינות הבנייה ובחוסר האונים של השלטונות במיגור התופעה, שהיא בעלת השלכות תכנוניות, אקולוגיות, דמוגרפיות ואחרות. בטרם נדון לעומק בבעיה הקשה, לא ניתן להתעלם מהשינויים הדמוגרפיים והגיאוגרפיים בעיר. הנה כמה נתונים דמוגרפיים עדכניים שנמסרו ל"אומדיה" מעיריית לוד.

השינוי הדמוגרפי והגיאוגרפי

אוכלוסיית לוד מונה, נכון ל-2006, כ-74 אלף תושבים מתוכם 72.5 אחוזים הם יהודים ו-27.5 אחוזים ערבים. מהעירייה נמסר כי "במגזר הערבי רוב המשפחות מרובות ילדים, ראשי המשפחה מועסקים לרוב בעבודות שרמת הכנסתן נמוכה, שיעור התעסוקה בקרב הנשים הינו נמוך וקיים שיעור גבוה של סוחרי סמים".

מדובר בגידול שהחל בסוף שנות ה-80, אז היוו התושבים הערבים 12% בלבד מאוכלוסיית העיר, מעט פחות משיעורם בכלל האוכלוסייה בישראל באותה עת. בסוף שנות ה-90 נרשם גידול בשיעור הערבים בעיר לכ-20%. בשנתיים האחרונות עלה שיעורם ל-27%. תושבי לוד הערבים המקוריים הם במיעוט, מכיוון שהחלה הגירה של משפחות בדואים מהנגב ללוד. לכך יש להוסיף אלפי שב"חים (שוהים בלתי חוקיים) פלשתינים, שהתיישבו בעיר. "מדובר על מאות ואולי אלפי פלשתינים מהשטחים המתיישבים כעת בלוד בדרכים שונות, ובהמשך דורשים איחוד משפחות", אומר מזכיר העיר ז'אק שטרית.

יו"ר הוועדה הקרואה האחרונה בלוד, אריה ביבי, טען לפני הבחירות האחרונות שמתממשת בעיר "זכות השיבה" הלכה למעשה. לדברי ספדי, ישנם כיום בלוד כ-6,000 שב"חים פלשתינים. במהלך שנות האינתיפאדה נוספו ללוד הערבית גם כמה מאות משפחות של משתפי פעולה, שיושבו בשכונת אל-ורדה, הנמצאת בתוך שכונת הרכבת, שם הם מוקפים בגדרות תיל ואמצעי אבטחה מחשש להתנכלות.


בריחת אוכלוסייה (יהודית) חזקה

לפי העירייה, בחלק ניכר מהעשור האחרון, אוכלוסיות חזקות נטשו את העיר לישובים סמוכים כדוגמת שוהם, מודיעין ומכבים–רעות ובמקומן נכנסו אוכלוסיות חלשות יחסית (עולים, בני מיעוטים וזוגות צעירים). בהעדר אוכלוסיה חזקה מחד ועודף אוכלוסיות רווחה הזכאיות בחוק להנחה ממיסים וארנונה מאידך, נוצר מצב בעייתי מבחינת התשלומים לעירייה.

אחוז בני המיעוטים עלה בשלוש שנים האחרונות ב-5.6% (מ-21.9% ל-27.5%), בעוד שקצב הגידול של האוכלוסייה היהודית עומד כיום על אפס ואף שלילי.


נדידה לשכונות היהודיות

רוב התושבים הערבים גרים בשלוש שכונות מצוקה, אם כי חלקם עבר עם הזמן לשכונות היהודיות, שהפכו להיות שכונות מעורבות.עד השנים האחרונות, התרכזו ערביי לוד בשכונות הבאות: הרכבת, פרדס שניר ו-ס"ח, שבמערב העיר, וגם בשכונת נווה ירק שבצפון העיר.

היהודים התרכזו בשכונות השיכון ובשכונות בנה ביתך, שמדרום וממזרח לעיר העתיקה, כשהעולים מרוכזים ברובם בשכונה החדשה גני אביב ובשכונת נווה נוף.

בשנים האחרונות חלו שינויים: שכונת רמת אשכול, שבמרכז לוד, הפכה משכונה יהודית בשנות השמונים לשכונה שיש בה כיום 70 אחוזים ערבים. לדברי ספדי כבר 80 אחוזים מתושבי השכונה הם ערבים. במקביל עברו משפחות ערביות לנאות אלון, נווה נוף ולשכונות יהודיות אחרות. העיר העתיקה והמרכז הישן היו לאזור ערבי בעיקרו.


נתוני הבנייה בלתי חוקית

בשכונות הערביות התפתחה כאמור תופעה רחבת ממדים של בנייה בלתי חוקית, המתפשטת לאחרונה גם לעבר השכונות היהודיות והמעורבות.

רוב הבנייה הבלתי חוקית בעיר, כפי שנמסר ל"אומדיה", בוצעה על קרקעות מדינה. "מאות מבנים בלתי חוקיים נבנו בשש השנים האחרונות. סה"כ היקף הבנייה הבלתי חוקית בלוד עומד כיום על כ-2,100 יחידות דיור".

וכדי לסבר את האוזן. בכתבה שערך ארי שביט מ"הארץ" לפני ארבע שנים, ב-2002 על העיר לוד, נמסרה לו הערכה בעירייה על יותר מאלף מבנים בלתי חוקיים, רובם במגזר הערבי, משמע היקף בנייה בלתי חוקית זו הוכפל ואף יותר מכך. חלק מהמבנים הללו דלים וארעיים, אחרים בתי מידות מפוארים. בשכונת פרדס שניר נחנך ב-1998 מסגד ענק,
א-סבחה, שנבנה ללא היתר.

לדברי ספדי יש כיום בלוד בלבד "כ-360 אלף מ"ר של בניה בלתי חוקית" (שהם כ-3,000 מבנים). לדברי ספדי רק בשנתיים האחרונות נוספו 76 אלף מ"ר, כפי שעולה מדו"חות העירייה מסוף 2004 ותחילת 2005.


הנזקים של הבנייה הבלתי חוקית

בעיריית לוד הסבירו את הנזקים שבבנייה הבלתי חוקית באופן הבא: "כל מבנה שנבנה באופן בלתי חוקי וללא היתר, שאינו עומד באף תקנה מתקנות התכנון והבנייה, פוגע בתכנון העיר ויוצר עובדות שקשה לתקן, במיוחד כשהוא נבנה על תשתיות עירוניות של מים, חשמל, ניקוז, דרכים וכבישים ללא שום ביקורת".

בדיון בבעיית לוד אמר השר לשעבר, יעקב אדרי, שמדובר בבנייה בלתי חוקית על שטחים ציבוריים "בונים שם מאות בתים לא חוקיים, חלקם על שטחים שאמורים לשמש כגני-ילדים, כבישים, מוסדות ציבור".

מנדי ספדי אף ציין כי בשל חיבורים פיראטים למים, תושבים שומרי חוק צריכים לשלם מדי חודש עבור 7-12 קוב מים בנוסף על צריכתם האישית.

עיריית לוד טוענת שהיא פועלת נגד הבנייה הבלתי חוקית בצורה חזקה ובלתי מתפשרת. בדו"ח שמסרה לידי מחלקת המחקר של הכנסת נכתב ש"לצד הדאגה וחיפוש פתרונות למצוקות המגזר הערבי, נוקטת העירייה במדיניות תקיפה בכל הקשור לאכיפת חוקי התכנון והבנייה, וזאת במטרה למנוע את התרחבות תופעת הבנייה הבלתי חוקית שהשתוללה בלוד כאמור, בעיקר בשש השנים האחרונות".

אך בשטח, נתוני האכיפה מורים אחרת. לפי עיריית לוד בוצעו בין השנים 2001 ל-2005, 60 הריסות בלבד, המהוות חצי אחוז ממספר המבנים הבלתי חוקיים בעיר. ישנה גם טענה, כי חרף קיומם של מבנים בלתי חוקיים בערים, מספקות הרשויות המקומיות את מלוא השירותים לתושבים שעברו על החוק, גם כאשר אינם עומדים בחובותיהם.

בדיון שנערך ב-16.12.03 דיווח יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בשעתו, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) כי "מתוך אלפיים דירות שנבנו באופן בלתי חוקי, רק על ‎400 הוצאו צווי הריסה, ורק על ‎65 מבנים בוצעה אכיפה".

אבישי כהן, ראש אגף תאום במשרד ראש הממשלה דאז אמר באותו דיון "כי יש לנו בעיה עם הליכים משפטיים שהם ארוכים מאוד ומקשים על הביצוע – זוהי תופעה כלל ארצית, לא רק ברמלה ובלוד. אנחנו מגיעים עם צווים, ראש העיר חותם, הצווים מגיעים להליך משפטי ונתקעים שם תקופות ארוכות".


מדוע בונים באופן בלתי חוקי?

עיריית לוד וגם ח"כים מנמקים את הבנייה הבלתי חוקית בשני טעמים: מחד, המחסור ביחידות דיור לאוכלוסייה הערבית. מאידך, כדאיות כלכלית ואי ציות לחוקי מדינת ישראל.

למעשה, מי שאמור לבצע את פעולות ההריסה של הבנייה הבלתי חוקית בלוד היא חברה קבלנית שהעירייה שוכרת לביצוע המשימה. האבטחה הנדרשת לפעולת ההריסה ממומנת ע"י העירייה ולא נעשית באמצעות המשטרה.

החשש מאלימות במהלך הריסת בתים לא חוקיים הוא רק אחת הסיבות למספר הבתים הזעום שנהרס עד היום בלוד. בעת הפגנה שנערכה בעיר ב-22 ביוני1999 התנהלה הריסת בית בלוד על פי צו שיפוטי, תוך שמירה כבדה של משטרה ומשמר הגבול. בהפגנת התושבים שהפכה להתפרעות, אירעה התנגשות אלימה בין מאות מתושבי לוד ורמלה, ביניהם גם חברי כנסת ערבים, לבין המשטרה. המפגינים יידו אבנים וחסמו כביש ראשי. ההתפרעות פוזרה תוך ירי של גז מדמיע וכדורי גומי. כעשרה מפגינים נפצעו, ביניהם ח"כ עזמי בשארה.

בהתייחסות להפגנות אלימות ברוח זו נכתב במסקנות ועדת אור (בסעיף 138) שבסופו של דבר הפגנות אלו הצליחו למנוע את אכיפת החוק: "העיון בשרשרת האירועים מעלה גורם נוסף שתרם להסלמת העימותים. מתברר, כי במקרים רבים השיגו ההפגנות האלימות את מטרותיהן: הריסת הבתים התבטלה".


האם ראש העירייה מפחד?

סיבה נוספת אפשרית הם האיומים על חיי ראש העירייה בעקבות הוצאת הצווים. בני רגב, ראש העירייה טען בדיון בוועדת הפנים ב-1.7.03 כי איימו עליו בעקבות צווי הריסה שהוציא, וכי הוא נזקק לשמירה בביתו: "רק לפני שלושה-ארבעה ימים שחטו כלב וזרקו את גופתו בלשכה. המשטרה שמרה עלי ‎ארבעה ימים. אני עובר מרורים אבל לא אכנע. חוק זה חוק".

באותו דיון נאחז רגב בטענה שאין לו אמצעים להרוס: "לפני שבועיים הוצאתי ‎שלושה-ארבעה צווי הריסה. ‎300 שוטרים ניצבו ערוכים וברגע האחרון הקבלן לא היה מוכן לבוא להרוס ודרש כסף. הוא תבע שראש העיר יהיה אחראי אישית ורצה כסף מזומן. הממשלה מבקשת ממני להרוס בנייה בלתי חוקית אבל תנו לי להרוס, תנו לי אמצעים. אין לי כלום".

לדברי מנדי ספדי מדובר בטענות סרק. לדבריו, כנגד רובם המכריע של הבתים הבלתי חוקיים קיימים פסקי דין מרשיעים וצווי הריסה – שאינם נאכפים על ידי זרועות השלטון והמשטרה, מנימוקים שאינם ענייניים כמו: "מחסור בכוח אדם משטרתי", "מחסור בתקציב" וכיו"ב.

אין הרתעה בפני בנייה בלתי חוקית נכון להיום, בנייה בלתי חוקית אינה נחשבת לעבירה פלילית, ולמעשה מפר החוק אף אינו מחויב לשלם את ההוצאות של עלויות ההריסה. חה"כ אמנון כהן (ש"ס) אמר בזמנו כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת ה-16, כי "יש לחשוב באותה הזדמנות על עונשים לאותם עבריינים שעברו על החוק. צריך לחשוב על פתרון גם לנושא הזה – היום אותו אדם יכול לחזור ולהמשיך במעשיו שוב ושוב, ואין לו איזושהי ענישה ואלמנט הרתעתי", אך בפועל לא נעשה דבר.
http://www.omedia.co.il
 
 מה קורה אצלנו
דף הבית
פורום
עיר לוד
  גני אביב
לוח זמנים - אוטובוסים
מפת השכונה
שמות הרחובות
סיקור כללי
סיכסוכים
בנייה
משטרה
 שרותי קהילה
נדל"ן בגני אביב
עורכי דין
תעסוקה
דואר
טיפולי יופי
שרותי רכב
בי''ס לנהיגה
בעלי מקצוע
חנויות
 פנאי ובידור
תיירות ונופש
חוגים ומועדונים
ספּוֹרט
בעלי חים בביתם
תמונות
 ילדים וחינוךוך
גני ילדיםם
בתי ספר
עזרה בלימודים
  בריאות ורפואה
קופות חולים
רפואת שיניים
טיפולים
רפואה משלימה
לוח זמנים
אוטובוס
 רכבת  ישראל
  נמל תעופה
ע"ש בן גוריון
  יצירת קשר
צרו קשר עמנו

דף הבית • לוח מודעות • גני אביב • נדל''ן • רפואה • ספורט • פורום