משפט, חברה, זכויות אדם ועורכי דין
     ◙ עיר לוד         ◙ גני אביב 22.10.2018    
לוד חדשות -משחק - חדשות Google

23 Oct 2018
This RSS feed URL is deprecated   23 Oct 2018  

לוד: אושרה תוכנית לבניית 4834 דירות חדשות במזרח העיר - גלובס   11 Oct 2018  

לוד: שלושה פצועים, בהם ילד וקשיש, לאחר שרכב פגע בעמוד שקרס - מעריב   17 Oct 2018  

לא מצביעים שחיתות: המאבק למנהל תקין בזירה המקומית מגיע ללוד - וואלה!   08 Oct 2018  

פוחדים מאיום הרובוטים? פתחו כישורים רכים - TheMarker   22 Oct 2018  

החדשות - זה הסתיו: התקררות קלה וגשם מקומי - Mako - mako   20 Oct 2018  

תחזית מזג האוויר: עדיין לא חורף, כבר לא קיץ - וואלה!   19 Oct 2018  

הולך רגל נהרג מפגיעת רכבת - שיבושים בתנועת הרכבות ברחובות - מיינט רחובות (הודעות לעיתונות) (בלוג)   27 Sep 2018  

שטפונות בדרום: שדה"ת באילת נסגר - mako   20 Oct 2018  

לוד בוחרת – פרויקט מיוחד: “לוקחים אחריות” בראשות שימי אדזיאשוילי - מקומונט לוד (הודעות לעיתונות)   18 Oct 2018  

סיכום חדשות השבת - ערוץ 20   29 Sep 2018  
לא מורידים ווליום "ידיעות איילון"
24.12.2011
השייח' יוסף אלבז, ראש התנועה האיסלמית בלוד, מתריע: אם חוק המואזין, המציע לאסור שימוש במערכת כריזה בבתי התפילה,יעבור בכנסת, זו תהיה הכרזת מלחמה: "מי שיצביע בעדו הוא משוגע. אני מציע להם לשים לב- לא כדאי לבחון אותנו בנושא הכריזה במסגדים".

‏ראש עיריית רמלה, יואל לביא:
"מהתרשמותי ‏'קריאת המואזין' הנעשי‏ת בארבע בבוקר באמצעות קלטת, לא גו‏רמת למסגדים להת‏מלא במתפללים. מהותה ‏היא הפרעה לשינה ולמנו‏חה. אני בעד החוק"


מירה זערור 16.12.2011
ידיעות איילון

‏אם האמירות "הם יצטערו על זה", "לא כדאי לבחון אותנו" ו"לא אנחנו נסבול מזה", נשמעות מאיימות, אז השייח' יוסף אלבז, ‏לא מכחיש זאת. הצעת החוק של ‏ח"כ אנסטסיה מיכאלי מ"ישראל ביתנו" לאסור שימוש במערכת כריזה בבתי התפילה, מרתיחה את השייח' אלבז, ראש התנועה האיסלמית בלוד והאימאם של המסגד הגדול בעיר.
ההצבעה להצעת החוק, המכונה גם "חוק המסגדים" ו"החוק להשתקת המואזין" נדחתה בינתיים כי על פי ההערכה לא היה לה רוב, אך יצוין שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע שיצביע בעדו.
‏חמש פעמים ביום קורא המואזין במסגד לתפילה כשבמרבית המסגדים נעשה שימוש בהקלטה המושמעת במגברי המסגד באמצעות מערכת כריזה. ח"כ מיכאלי החליטה שהשמעת ההקלטות פוגעת באיכות הסביבה: "מאות אלפי אזרחים בישראל סובלים באופן שיגרתי ויומיומי מרעש. בין השאר מדובר ברעש שנגרם כתוצאה מסיבות רבות וגם מקריאות המואזין במסגדים. רעש זה נוצר כתוצאה משימוש במערכת כריזה, המטרידה את מנוחתם של אזרחים מספר פעמים ביום, לרבות בשעות הבוקר המוקדמות. החוק המוצע מביא תפיסת עולם לפיה חופש הדת לא צריך להוות גורם בפגיעה באיכות החיים, ומציע כי בבתי תפילה ייאסר השימוש במערכות כריזה או יוגבל על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים".
‏השייח' אלבז לא "קונה" את ההסבר הזה: "זה חוק גזעני שמטרתו לחנוק את התושבים המוסלמים בישראל. זה חוק שמכוון למוסלמים ונגד המוסלמים".

מדובר באיכות סביבה.
"איכות סביבה,זה תירוץ טיפשי ורק מראה כמה הממשלה משוגעת וטמבלית. המטרה של החוק היא לגרום לפלסטיניים במדינה לעזוב, ולא לראות יותר מסגדים מול העיניים. הם רוצים להרוס את המסגדים ולבנות במקומם מרכזי שלום. זו הצעה אומללה, מי שיצביע בעדה הוא משוגע, מראש הממשלה ועד אחרון חברי הכנסת. אני מציע להם לשים לב - "לא כדאי לבחון אותנו בנושא הכריזה במסגדים".

למה הכוונה , ' לא כדאי לבחון אותנו ' ?
‏"לא כדאי לבחון אותנו. נקודה. הם יבינו טוב את ‏המלים. הם יצטערו, לא אנחנו".

‏אתה מאיים?
‏ "הם יצטערו, לא אנחנו, חד משמעית".

‏זה נוגד את הדמוקרטיה?
‏"בוודאי. כאשר יש ממשלה שעומד בראשה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן, אין שום ספק שככה הם פני הדברים. עם המדיניות הזאת נגיע למצב הרבה יותר גרוע. אבל מצד שני אני מאמין שלא אנחנו נהיה אלה שנסבול מהמצב".

‏אלא מי?
‏"מקבלי ההחלטות".

איך הם יסבלו?
‏"אני אומר שכאשר העניין מגיע לדת שלנו, אז זהו, נגמרים כל השיקולים האחרים . אנחנו נעמוד ונילחם במלוא מובן המילה, על קיום מצוות הדת שלנו".

‏יש תושבים המתגוררים סמוך למסגדים שאומרים - למה שהילדים שלי יתעוררו בארבע-חמש בבוקר בגלל מערכת הכריזה וקול המואזין
‏"זו דרכה של הממשלה לשלוט על דעת הציבור, ואני מציע לממשלה הזו שלא תנסה לשחק את המשחק הזה. תהיה מלחמה על החוק הזה, הכריזה של האימאם עבור המתפללים חשובה לאין ערוך ".

למדו לחיות עם זה
‏מאז ומתמיד חיו ערבים ויהודים ביחד ברמלה ובלוד ולא פעם התעוררו בעיות הקשורות למערכת הכריזה בארבעת המסגדים באזור (ברמלה חיים כ-13 ‏אלף מוסלמים ובלוד - 23 ‏ אלף). כשתושב יהודי התלונן על הקול הרם שבוקע מהרמקולים של המסגד, הייתה העירייה מגיעה להסכם עם ראש המסגד שינמיכו את הווליום, מתוך ידיעה שמדובר בנושא רגיש, שהיא חלק מהמסורת האסלאמית.

‏עם זאת, ראש עיריית רמלה, יואל לביא, בעד החוק: "קריאות המואזין בארבע לפנות בוקר הן הפרעה לציבור והפרה בוטה של חוק הרעש. בביקורי במדינות מוסלמיות למדתי כי אין קריאות מואזין ברמקולים. מהתרשמותי 'קריאת המואזין' הנעשית בארבע בבוקר באמצעות קלטת, לא גורמת למסגדים
להתמלא במתפללים. מהותה בעצם היא הפרעה לשינה ולמנוחה . מכלל הטעמים האלה אני בעד החוק. היה ראוי, כי המגזר המוסלמי היה בעצמו מגלה רגישות כלפי הציבור הרחב ולא מפעיל רמקולים לפנות בוקר".

‏גם מנדי ספדי, בן העדה הדרוזית ודובר סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, המתגורר בגני אביב בלוד, טוען שמערכת הכריזה מטרידה את התושבים: "אנסטסיה מיכאלי שאלה אותי פעם על המסגד שיש לנו בשכונה בגני אביב. עניתי לה שתושבי השכונה סובלים בגלל שמגבירים את הווליום של המואזין לרמה בלתי נסבלת".

‏איך אתם מתמודדים עם זה?
‏"אצלנו בבית אנחנו סוגרים את החלונות והדל‏תות ועדיין שומעים את קולו של המואזין.

אז אתה בעד החוק?
"אני מתנגד לבטל בכלל את הכרזת המואזין, אך צריך להנמיך את הקול משמעותית ".

‏היה, הווה, יהיה
"‏ המואזין פעל עם רמקולים לפני שהוקמה מדי‏נת ישראל, וזה ימשיך לאחר שתיגמר מדינת ישראל, מדגיש השייח' אלבז. ‏"גם אם יחוקקו 100 ‏ חו‏קים בנושא, המואזין ימשיך להישמע בקול רם, גם אחרי שכולנו נמות. ח''כ מיכאלי נכנעת לאלוהים, הדת האיסלמית לא נכנעת לא לאנסטסיה ולא לאדונים שלה".

‏לפני שהמציאו את הרמקולים היה האימאם קורא בקול לאנשים להתפלל. היום לכל אדם יש שעון, הוא יכול לכוון שעון מעורר כדי להתפלל. לשם מה צריך רמקולים?
"‏ופעם לא היו גורדי שחקים, לא היו מכוניות והקול ‏היה נשמע מאלפי מטרים. אבל כשהתקדמה הטכנולוגיה, הכול התקדם איתה, נבנו בניינים, וכאשר נבנו בניינים הותקנו רמקולים במסגדים. הקול הקורא לתפילה אינו בשביל שאנשים באמת ישמעו, המואזין חייב לקרוא, באיסלם צריך להשתמש בכל הדרכים כדי שישמעו את ההכרזה לתפילה, כדי שתגיע לנקודה הכי רחוקה".

‏חשבתם להתאגד ביחד כל המסגדים בעיר?
"אין צורך כי מבחינתנו החוק הזה לא קיים. לא נשמע לו, לא נציית לו ולא נתייחס אליו".

‏ואם יעבור בכנסת
‏" זה לא אומר כלום מבחינתנו, נמשיך להשמיע את המואזין. אם יקחו לנו את הרמקולים, ניקח אחרים. לא ניכנע לחוק, וזה לא משנה אם החוק עבר".

‏ואם יפטרו את המואזין?
‏"אנחנו נכריז, אין בעיה. אני אישית אכריז". ‏גם השייח' סלימאן" אבו סויס, אימאם המסגד הגדול ברמלה וחבר מועצת העיר לשעבר לא מתכוון להישמע לחוק: "הכריזה של המואזין קיימת מזה 1,500 ‏ שנה. זה לא שהוא מפריע לאנשים, האנשים הם שמפריעים. מי שיזם את החוק הם אנשים שלא מאמינים בשום דת ולכן הם לא רוצים שנזכיר שום דת. לדעתי הקול של המואזין הוא מרגיע ולא מפריע".

ומה עם התושבים היהודים?
‏"לפעמים אם הקול גבוה, במיוחד איפה שיש שכונות יהודיות, אנחנו מנמיכים. אנחנו מסכימים להנמיך אבל בשום פנים ואופן לא לבטל. המסגדים נבנו לפני קום המדינה. מי שיוזם את החוק לא חי כנראה אף פעם עם מוסלמים ומתייחס לדת כעל דבר שולי:

‏ואם החוק יעבור? ‏"אנחנו לא ניישם אותו. מי שיש לו בעיה עם זה שיילך למקום אחר. אנחנו גרים ברמלה שנים ארוכות, וקרה לא פעם שביקשו ממני להנמיך את הקול, והנמכתי, בהבנה גמורה".

‏שמעון בן ארי פעיל חברתי ותושב רמלה מזהיר מיפני מלחמה עם המוסלמים: "זו עיר מעורבת, בשביל מה צריך את זה?

אפשר לבקש מהם שינמיכו את הווליום בשעות מאוחרות בלילה ומוקדם בבוקר כדי שילדים קטנים לא יתעוררו מזה. אני פעיל שנים בעיר עם אוריינטציה של דו-קיום. אפשר לפתור הכל על ידי הידברות עם אנשי הדת המוסלמים".

‏יו"ר האופוזיציה ברמלה מיכאל וידל: "צריך להתחשב ברגשות של המוסלמים בעיר כי חשוב להבין שנושא הדת הוא נושא רגיש ויש לכבד את זה. לא צריך לבטל את הכריזה חס וחלילה, אלא פשוט לנהל איתם הידברות".

‏אהרון אטיאס, מקים הגרעין התורני בלוד: "אני כן מבין את הצורך של החוק, כי גם אני כתושב העיר לוד מכיר את הנושא מקרוב, ולא מצליח לפעמים לישון בעקבות קול המאוזין. הייתי מציע לשייח'ים במסגדים להוריד את הווליום, מבלי להתערב מבחינה חוקית".

‏איברהים אבו סעלוק, פעיל חברתי בלוד: "לדעתי, המואזין פשוט מזכיר לח"כ מיכאלי שיש פה ערבים במדינה, זה הכל. לא אתפלא אם בקרוב יאסרו שימוש של פעמונים בכנסיות".

‏אבו מאהר, חבר מועצה לשעבר בלוד וחבר הוועדה העממית: "השימוש ברמקולים הוא זכות חוקית לכל המוסלמים ואין לשום מוסד זכות להתערב. אנחנו רוצים להמשיך לקיים את המצוות שלנו כמו כל דת אחרת בעולם".

‏מואזין שהעדיף שלא להזדהות: "הזמן המקסימאלי של הכרזה על תפילה יכול להגיע לשלוש דקות.
למה אנשים לא מתלוננים על רעש המטוסים שעובר ליד ביתם לפנות בוקר? ההכרזה מאוד חשובה לי, ואין בכל העולם מוסלמי אחד שיקבל את החוק הזה".בחו''ל החוק עובד
‏• אנגליה: המסגד של מזרח לונדון מורשה להפעיל את מערכת
הכריזה פעמיים ביום בלבד.
• אוסטריה ונורבגיה: קריאת המואזין מתקיימת רק במרכז
האיסלמי בווינה, בימי שישי בלבד, ובתנאי שעוצמת הקריאה לא
‏תעלה על 60 ‏דציבלים.
‏• בלגיה: נאסר על המוסלמים לשדר בכריזה, מה שעורר את מחאתן
‏של הכנסיות הקתוליות שהכריזו שגם הן יימנעו מצלצול בפעמונים .
• ארה"ב: קיימת התנגדות רבה מצד הרשויות לשימוש במערכת
הכריזה, מה שהוביל לכך שבמסגדים אמריקאים רבים הפנו את
מגבירי הקול שלהם כלפי פנים, אל תוך המסגד עצמו, ושילבו
למעשה את קריאת המואזין בתוך קהילת המתפללים שבפנים
המסגד, תוך שינוי משמעותה ותפקידה.
 עמוד:    1  2  3  

לא מורידים ווליום "ידיעות איילון"    
פיתוח ועיצוב אתרים - סטודיו AVIV7